Брауншвајг и нејзиниот “Schloss”…

Здраво Ханс

Сподели
www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Ostermarsch 2018 во Брауншвајг …

Се заканува нова светска војна?

Наместо промоција на мировниот процес во Сирија се САД и Израел на меѓународното право за напади врз земја како Турција со своите напади против курдските области околу Afrin. И покрај демне разговори за нуклеарното оружје на Северна Кореја овој комплекс конфликт меѓу САД и Северна Кореја се уште е многу опасно. Федералната влада има не само војници на Балтикот: наменети за основање на уште седиштето на НАТО побрзо распоредување на сили на руската граница биде можно. Ние ги осудија воените операции и политиката на санкции и реториката на војната и да повика на мирно решавање на конфликти.

СЗО извоз на оружје ПРОМОВИРА ВОЈНА И ESCAPE! Германија го зголеми својот извоз на оружје повторно. Отидоа u. на. во Саудиска Арабија, земја, клучната причина за војната во Сирија и Јемен. Турскиот напади врз Afrin се спроведува со германски Леопард тенкови и лесно оружје.

борба против причините за лет, исто така, значи: Стоп за извозот на оружје!

БОРБА беспилотни летала БАН!

Бундесверот повици за купување на борбени летала. САД беспилотни летала се контролирани од Германија, со притискање на едно копче фаталниот истрел. Оваа апликација е наменета за убиство на луѓе во и надвор од војните, без надомест, Процедури и пресудата.

Тоа е убиство, и тоа е во спротивност со меѓународното право!

За нуклеарно оружје слободниот свет!

Ги повикуваме Сојузната влада, конечно повлекување на нуклеарно оружје од Büchel (Rheinland-Pfalz) да се спроведе и со тоа да не се дозволи продолжување на нуклеарни боеви глави од страна на САД. Федералната влада конечно треба да се приклучат на нуклеарна забраната на ОН!

НЕ за зголемување на воените трошоци!

Новиот GroKo сакаат да се надополни и диктатот на субјектите на НАТО, расходите оружје 2% од БДП повици. Ние ја одбиваме ова. Парите се користи за образование и социјални услуги и социјално домување, кој ги промовира на внатрешни и глобалниот мир.

ПОДДРШКА НА МИРОТ И СОЦИЈАЛНА РУДАРСКИ Егзит!

Ние не треба армија на ЕУ, туку граѓанска и социјална Европа, разоружување, граѓански конфликт, економска солидарност, Космополитизмот и приемот и интеграција на бегалците е!

Здраво Ханс

Сподели
www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Филм: Бранзвик 1913 …

Сликите покажуваат посетата на царот Вилхелм II. во Брауншвајг 1913 по повод покрстувањето на неговиот внук Александар Фердинанд. Како што е вообичаено во империјата прослави посета Брауншвајг со елаборат прослави како "царски дена”. Покрај Вилхелм II. — со превара Hussars — вклучуваат Eitel Фридрих Прусија, Софи Шарлот Олденбург, Август Вилхелм од Прусија, Александра Викторија од Домот на Glücksburg и Фридрих Франц IV., да се види на големиот војвода на Мекленбург.

Во Слободна држава Брауншвајг повторно голем долги разговори на “висок и силен” и Lobhudelung на Brunswick. Еве, на Првата светска војна беше на портите, кој на крајот доведе до Millonen мртвите и абдикација на царот.

во Ноември револуција во Брауншвајг од ноември 1918 и мај 1919 беше прогласена во Брауншвајг дури и "Социјалистичка Република Бранзвик", кој заврши со инвазијата на слободен корпус MAERCKER на.

повеќе линкови:
Центар за мир на Радио Okerwelle: На тешка година 1913 ...
Центар за мир на Радио Okerwelle: 1913, Војна Shakers и трауми од војната деца и -enkeln ...
1913 - Посветување на пролетта ... Брауншвајг помеѓу монархија и модерноста ...
Видео: Бранзвик 1913 - "Belle Epoque на благородништвото" или "Танц на работ" ...
Историја на мојот роден град Брауншвајг ...
друг град турнеја - Брауншвајг пред 50 Години

Здраво Ханс

Сподели
www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Центар за мир на Радио Okerwelle: Северна Кореја

Серијата на Центар за мир Брауншвајг e.V. на Радио Okerwelle на различни теми од областа на мир работа.

Тука е снимање на емитување (но без убава музика – GEMA!)
Станува збор за Северна Кореја и во редакцијата за воени дневници Астрид Линдгрен.

Повеќе емисии ќе го следат!

CIAO Ханс

Сподели
www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Biohacking: игра со еволуцијата …

Како тинејџер, јас сум многу заинтересирани во природните науки. винските мушички, глувци, стап инсекти, Жаби и многу други зафатен мојата соба. Со симпатија имам микроскоп и спроведува хемиски експерименти. Татко ми поддржан мојата страст.

Во меѓувреме, многу децении поминаа и технолошките можности се прошири енормно.

Денес може да се изгради генетика лабораторија и експеримент со гени за малку пари. Од една страна фасцинантен и потоа да се добие малку исплашени, кога мислам за, она што сите ќе се обиде со нови можности.

Па да знаете, Се плашам, Тука може да се најде на интернет…

Здраво Ханс

Сподели
www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Песна: Црвенкапа и GroKo …


Црвенкапа и GroKogroko

Црвенкапа Јас ги нарекуваат,
Стариот социјална демократија.
Доби црвена капа
За некои борбената фаза.

За напредокот таа секогаш беше,
Во нашата европска земја.
Претставени правата на работниците,
Во текот на многу генерации Тесни Неквалитетна.

Но, она што остана од црвена капа,
Ништо друго освен социјалните кукла.
Од црвениот wurd розова во шапката,
За нема вистински напредок поддршка.

Бабата се пожалил,
Црвенкапа во ред со GroKo.
Заедно во голема коалиција,
Кои се придобивките за Црвенкапа веќе?

Со волк лежи во кревет,
Неолиберализмот конкретно.
Промени се амортизира,
Статус кво е само што остана.

За да преживеат, таа треба секција,
Патека експлицитно со финансиската моќ.
Финансиската моќ вклучен само профит,
Црвенкапа држи власта во текот regid:

Банките со сите шпекулации,
Ние се судрите од својот престол!
Црвенкапа се престане со ловец,
Отсекување на добивката поддршка!

Е волк во фонтаната потоа,
Поддржувач му се жалат камења,
надминување на сите профит манија,
Завршете со профит кариери.

Црвенкапа сметаат дека е добро,
Со кого да одат во кревет со сите страст.
Иритира многу волк во овча облека што и,
Ако само се шири нозете…

CIAO Ханс

Сподели
www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Од Хипократовата заклетва на заветот Женева …

Се 'се менува. Значи етичките принципи на лекарите. Со оглед на зголемената комерцијализација во поголемиот дел од медицината често треба да се потсетиме на овие морални принципи!

Еид des Hippokrates (како. 400 v.Chr.) Женева завет (1948)

 

Се колнам во Аполо лекарот и Ескулап, Хигија и естетична и реконструктивна и со повикување на сите богови и божици како сведоци, дека ќе се исполни оваа заклетва и овој Договор од страна на силите и според моето мислење,:

оние, кој ме научи оваа уметност, Јас ќе изедначува моите родители и споделување на живот со него; ако тоа е потребно, Јас ќе го mitversorgen.

Неговите машки потомство ќе се направи како моите браќа и ги учат оваа уметност без надомест и без договор, ако тие сакаат да го дознаат. со часови, Јас ќе одам на предавања и сите други аспекти на мојата обука синови, снабдување на синовите на мојот учител и оние студенти, го потпишаа договорот за медицинска пракса и заклетвата, но никој друг.

На диететски мерки ќе ги вложат сите напори и според мое мислење, во корист на болните, но исклучува штета и погрешно. Јас ќе никого, не дури и на изрично барање, даде смртоносна дрога, и јас исто така ќе издаде без соодветната совети; Јас исто така ќе ниедна жена не го предаде на абортус.

Погласни и совесно ќе ги чува мојот живот и мојата уметност.

Нема начин јас ќе одам да се работи Blasenstein болни, но јас ќе се направи овој занает хирурзи место, се искусни во. Во колку куќи ќе дојдам, во корист на болните ќе влезат и да останат далеку од било намерно погрешно и било која друга неморал, исто така, полови дејствија со жените и мажите, и на отворено и робови.

за сè, она што го гледам или слушам за време на или надвор од третман во животот на луѓето и не смееме да ги извршуваат, Јас ќе молчат и да го чувате во тајност.

Ако јас се исполни оваа заклетва и да го допрат, јас може да уживаат во мојот живот и мојата уметност, величани кај сите луѓе во сите времиња; но ако јас го згреши и ќе perjure, ќе дојде до спротивното.

заклетва на лекарот

Како член на медицинската професија Јас свечено ветија, да се стави својот живот во служба на човештвото.

На здравјето и благосостојбата на мојот пациент или мојот пациент ќе биде мојот прв загриженост.

Јас ќе ја почитува автономијата и достоинството на мојот пациент или мојот пациент.

Јас ќе се најголема почит за човечкиот живот.

Јас нема да дозволиме, дека размислувања возраст, Болест или онеспособеност, вера, етничката припадност, секс, националност, политичка припадност, трка, сексуалната ориентација, се појави општествената положба или некој други фактори меѓу моите должности и мојот пациент или моите пациенти.

Јас ќе ја почитувам тајните верба во мене дури и по смртта на пациентот или додавање на пациентот.

Одам во мојата работа на најдоброто од своето знаење и верување, вежба со достоинство и во согласност со добрата медицинска пракса.

Јас ќе го промовира честа и благородната традиција на медицинската професија.

Одам да се моите наставници, докаже на моите колеги и моите ученици дека тие заслужуваат почит и благодарност.

Јас ќе го споделам моите медицински знаења во корист на пациентот или на пациентот и да се подобри здравството.

Јас ќе бидам на моето здравје, ја направам мојата благосостојба и моите способности, да биде во можност да си дозволат третман на највисоко ниво.

јас ќе, дури и под закана, Да не се користи моите медицински знаења да ги кршат човековите права и граѓански слободи.

Јас го ветија свечено, слободно и по моја чест.

Здраво Ханс

Сподели
www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Адриен Kalisch: Сликарство на страст …

Адриен се сретнав во мојот медицински студии во педијатријата. Таа беше Вард лекар и I Од студентите во практичната година. Работата на детското одделение ми даде многу забава – и јас мали деца со мојот исмејување (рекордер, Хармоника итн) ужива.

Addi конечно се населиле во приватни ординации и сега јас се најде нов контакт во вашата во вашите слики.

Ако сакате да ги видите Вашите слики попрецизно, да одат во вашиот Gemäldegalerie.

Кој сака, може исто така да Контакт ги понесете со вас.

Здраво Ханс

Сподели
www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Успешна година 2018 …

PS: Der Intellekt (von lateinisch intellectus ‚Erkenntnisvermögen‘, ‚Einsicht‘, ‚Verstand‘) ist ein philosophischer Begriff. Er bezeichnet die Fähigkeit, etwas geistig zu erfassen, und die Instanz im Menschen, die für das Erkennen und Denken zuständig ist. „Intellekt“ wird oft als Synonym für „Verstand“ verwendet, kann aber auch die Bedeutungen „Vernunft“, „Bewusstsein“ oder „Geist“ haben.

Здраво Ханс

Сподели
www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Резултатите од општите избори 2017 …

infoline_02-17
Сподели
www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   
Страници: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 38 39 40 Следна

Следна страница »

Овој сајт вработува Wavatars додаток од Shamus Младите.