2018/2019: Среќни празници и Среќна

Им посакувам на сите мои следбеници и пријатели Среќен Божиќ и Среќна Нова Година 2019!
Еве еден мал експеримент со камерата Symax360. Квалитетот не е особено, за камерата е евтин.

слајд напред и назад со глувчето или стрелките…

Здраво Ханс

www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Хомеопатијата - Нежна алтернатива или dreister Измама?

Здраво Ханс

www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

1918 – War es in Braunschweig eine Revolution?

Дитрих Kuessner зборува за во моментов многу третираат револуцијата ноември во градот и селото Брауншвајг во прашање:
"Тоа беше револуција?«.

Врз основа ретко цитирани извори Kuessner ја нагласува улогата на континуитет во владата и администрација, дивеење револуција почетокот. Тој води тези неговата објавена од страна Wulf Otte и Maik Без прикажување на времето "Од монархија и демократијата" продолжува.

Dieterich Kuessner, Свештеник во Лутеранска црква i Бранзвик. R. Тој е последниот во 40 Jahren mit der Geschichte des Braunschweigischer Landes und der Braunschweigischen Landeskirche im Nationalsozialismus kritisch auseinandergesetzt.

Здраво Ханс

www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Вили Wimmer во разговор со Уве Мајер …

На настанот на главната тема “мир” Евангелистичката академија Игумен Ерусалим со поранешниот парламентарен државен секретар Вили Wimmer (ЦДУ), се одвива овој пат во Црквата на Браќата. Причината за ова, кој се очекува поголем број на слушатели. Wimmer не е некој поранешен парламентарен Staatssekratär. Тој е вклучен во јавните политички години. Особено во политиката, кога станува збор за односите со Русија.

Тоа не е претерување, ако тоа се бара, Wimmer кој беше борец за добрососедски односи меѓу Германија и на ЕУ во Русија. постојана неговото застапување на добар германско-руските односи, тој зема од своето екстензивно надвор- и искуство за одбрана и на многу средби за време на неговиот мандат со руски политичари и ветувањата на НАТО во однос на проширувањето. Wimmer исто така беше против војната во Косово, кои беа спроведени во рамките на црвена и зелена, и, генерално, тој е силен противник на војната, во последните 40 Години беа предводени од Западот со.

P.S.: Вили Wimmer Bautzner добива награда за мир 2019

Здраво Ханс

www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

“Сета власт на советите”- Историјата и реалноста на Советскиот демократија …

движење на Советот се одржа во политичкиот пресврт во ноември ден 1918 и следните месеци, кулминирајќи во Германија. на работниците- и совети војници се појавија по распадот на Советскиот модел како резултат на Првата светска војна и револуцијата во ноември како unmittebare застапување на тие луѓе, која се претвори во однос на претходната политика. Тие беа гласноговорник на ова движење. Тие се занимаваа со целта на радикални демократизацијата на политичкиот, и економско производство, од страна на здружението на клучните индустрии.
на работниците- имено демократија го направија за да преовладуваат совети војници, сепак не успеа на капитализмот.

денес
– век подоцна – Ние би сакале да се справи со повеќе детали со системот на совети како директна форма на демократија.
Бараме за историјата на идеи и искуства потекло, сакаат да ги преземат во поглед на историскиот развој, да ги пратите, кои би можеле да имаат свои интереси доведе до распаѓањето на Советскиот движење .
Но, дури и ако движење совет во Германија не успеа, сепак нивната идеја живее упорно до денес, постојано се земаат и прилагодени.
Затоа ние се занимаваат со умерен стручна расправа и со во-длабочината на семинари интензивно со идејата на Советот на демократијата и се мисли пред дури и под сегашните околности и да дискутираат.

Ние се разговара со:
Prof.Michael Buckmiller (политички науки, Хановер)
Д-р. Бернд Röttger (социјален научник, Бранзвик)

Здраво Ханс

www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Лажел: Роланд Спојувач за AFD во Баварската државна избори …

Песната "Миа Нед!"Дали да стане вирусна хит на Фејсбук, оди кон два милиони пати. Песната на Роланд Hefter е молба против AFD, кои во регионалните избори на 14 октомври 2018 ветувања во Баварија многу гласови…

Здраво Ханс

www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

уметност: Ако мапи – Geopolitisches Store

Ако мапи

На многу информативни емисии “Ако мапи” да се најде > ТУКА

Здраво Ханс

www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Antikriegstag 2018 во Брауншвајг …

"Не војни, нема оружје:
Светот сака LIVE LOVE се смеат!«

Под ова мото ние излезат на улиците.
100 Години по 1. Втората светска војна, ние се на анти-воени ден на 1. Септември (како годишнината
почетокот на 2. Втората светска војна) По повод, слоганот "Никогаш повторно војна, Никогаш повеќе фашизам "да
обнови и носат нашите барања за разоружување и за пристоен живот за сите луѓе во јавниот.

Војните и конфликтите 21. Век (u.a. Авганистан, Ирак, Либија, Сирија, Украина, Јемен, Израел /
Палестина и Турција / курдските) имаат повеќе од 1 побара еден милион мртви, а милиони се повредени.
Уништување и дестабилизација на целиот регион се резултат. На повеќе кршење на меѓународното право, на пример преку мисии Авакс Бундесверот во Сирија претставува безбедносна политика катастрофа.

Германија, овозможува и ја поддржува глобалната војна преку основи за НАТО и
САД (Регионалната команда AFRICOM во Штутгарт и контролата на летање центар на НАТО во Рамштајн на).
Германската влада ги толерира чуваат во нуклеарно оружје Büchel САД, не деградирани, но
се "модернизира" се. Таа одбива да продолжи, дека на 122 Членки на ОН ја усвои
за поддршка на нуклеарно оружје забрана. Германија е четвртиот најголем извозник на оружје во светот и
исто така, се вклучени во создавање на армија на ЕУ. На воените операции и интелигенција
Активности принудувајќи милиони луѓе да ги напуштат – во Европа. Со создавањето на кампови,
зголемувањето на силите на Фронтекс и зголемување на безбедноста на границата е нашето општество продолжи
милитаризирана и дехуманизиран. Покрај тоа, војната се враќа во форма на терористичките напади на загадувачи.

Агресивност надворешниот и демократски деградација во внатрешноста се две страни на една паричка.
закони на полицијата ќе бидат построги во Долна Саксонија. превентивни притвор, шпионажата и
направи построги спроведување на законот ниту пред пријателите на мир одржување, ниту пак се обезбеди внатрешната
мир.

На зголемувањето на трошоците оклоп – планирани 2% бруто домашниот производ – значи речиси двојно зголемување на буџетот за одбраната. Овие се уште 30 милијарди, потребните инвестиции во социјалната,
домување, спречување на образованието и инфраструктурата. Ова се залага за популистички барања и
десничарски движења.

Војната не може да биде инструмент на политиката. Ние се потпираат на граѓанското confl ИКТ решенија и
зајакнување на меѓународното право!

• разоружување наместо намалување на благосостојбата
• почитување и разговори наместо на медиумите поттикнување
• Германската политика мора да се заложат за мир

Здраво Ханс

www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   

Бранзвик: Демонстрации против новиот Закон за полиција…

(направи контрола на гласноста!)

Здраво Ханс

www.pdf24.org    Испрати Лас PDF   
Страници: 1 2 3 Следна

Следна страница »

Овој сајт вработува Wavatars додаток од Shamus Младите.